Emtia Nedir? Emtia Borsasında Hangi Mallar İşlem görür?

emtia, ticarete konu olan tüm mal ve ürünlerdir. Emtialar fiyatları üreticiden ziyade tüketici tarafından belirlenen ve kendinden daha değerli ürünler üretmek için kullanılan ürünler olarak da yorumlayabiliriz. Bu ürünlerin yani emtia mallarının ticaretinin yapıldığı piyasa emtia borsası denir. Emtianın fiyatlanmasında; tüketici ve ürecinin arasındaki arz talep ilişkisinin yanında ülkelerde meydana gelen olaylar, savaşlar, doğal afetler, mevsimsel değişiklikler, ekonomik çatışmalar, döviz kur hareketleri, enflasyon gibi faktörlerde etkilidir. Bu faktörlerin çokluğu emtiayı votalitesi yüksek bir yatırım aracı yapar. Dalgalanma derecesinin (votalite) yüksek olması, yatırımcıya kısa zamanda büyük kazançlar sağlayabilir. Ancak votalite yüksek olduğu için riskte çoktur.

Emtia Borsasında Hangi Mallar İşlem görür?

  • Değerli madenler.(Altın, gümüş)
  • Sanayi madenleri. (Platin, alüminyum, bakır ve çelik)
  • Enerji kaynakları.(Petrol, doğalgaz, benzin, brent petrol, ham petrol ve kalorifer yakıtı)
  • Tarım Ürünleri. (Buğday, mısır,pirinç, pamuk, kakao, şeker ve soya fasulyesi)
  • Orman ürünleri, kimyasal ürünler, hayvansal ürünler, gıda maddeleri vb.

Gibi bir çok ürün emtia borsasında işlem görmektedir. En çok işlem gören emtialar; altın, petrol, gümüş, bakır, kakao, pamuk, buğday ve mısırdır.

Borsada Emtia Yatırımı Nasıl Yapılır?

Emtia borsasındaki malları düşünürsek, emtiaları fiziki olarak saklamak çok maliyetli olacaktır. Saklama maliyetlerinin yanında malların zarar görme ve değerlerinin düşmesi riskleri de vardır. Ancak emtiaları fiziki olarak almadan da borsada vasıtasıyla alım-satım yapmakta mümkün. Fiziki bir alım-satım söz konusu değildir.

Kaynak: bireyselyatirimci.com

You may also like...