Piksel, MegaPiksel Ne Anlama Gelmektedir?

Her gün telefonlarımız, fotoğraf makinalarımız ve diğer birçok elektronik cihazımız için duyduğumuz pixel (piksel), megapixel (megapiksel) nedir? Ne anlama gelmektedir. Bu yazımızda bu konuyu inceleyeceğiz.

Bir dijital görüntüdeki her bir nokta bir piksel olarak ifade edilmektedir. Çözünürlük (resolution) kalitesi piksellerin yoğunluğu ile ilgilidir yani pikseller arttıkça çözünürlük artar ve dolayısıyla görüntüsünün kalitesi-netliği artar.

 

megapiksel ve piksel nedir

 

Megapiksel ise, bir milyon tane pikselin bir araya gelmesi ile oluşur. Yani 1 milyon piksel, 1 megapikseldir.

Her zaman fazla megapiksel kaliteli fotoğraf anlamına gelmemektedir. Bunun nedeni günümüz teknoloji firmalarının fotoğraf makinalarında abartı derecelerde megapiksel sunduklarını iddaa etmeleridir. Aslında dijital değerlerle yükseltilen piksel değerleri tam olarak gerçek çözünürlük değerlerini yansıtmayacaktır. İyi resim için, iyi kamera, iyi lens, iyi ışık gibi faktörlerin bir araya gelmesi gerekmektedir.

Standart bir kullanıcıya 5-8 megapiksel aralığında bir kamera yeterli olacaktır. Yeni bir kamera alırken de ürün karşılaştırmalarını, yorumları ve varsa etrafınızda kullanıcılarını değerlendirebilirsiniz.

You may also like...