Rapunzel sendromu nedir ?

Rapunzel sendromu nedir ( Rapunzel syndrome ) 6 Eylül

Rapunzel Sendromu insanların saçlarını yeme hastalığıdır. Rapunzel sendromu genellikle trikofaji rahatsızlığı sonucu oluşan bir bağırsak hastalığıdır. Trikofaji bir davranış bozukluğudur ve genellikle zihinsel engelli veya psikolojik sorunları olan kişilerde görünür.

rapunzel-sendromu-nedir

Rapunzel Sendromu genellikle çocuklarda görülse de, Hamilelerde ve Otizm hastalarında da görülen bir hastalık. Trikotilomani (saç çekme davranışı) saçlarıyla oynamayı rahatlatıcı bulan insanlarda görülüyor. Pika davranışı ise toprak, kağıt, sabun, kumaş, yün ya da saç gibi gıda olmayan maddeleri belli bir süreden fazla yeme davranışıdır.  Bu iki davranış bozukluğu yaşayan insanlarda demir eksikliği görülür genellikle.

Bu rahatsızlığın sıkça görüldü kitleler ve yerlere örnek verecek olursak Kıtlık zamanları açlıktan kaynaklı, İhmal edilmiş çocuklar, Stresle baş edebilmek veya kültürel alışkanlıklara kadar bir çok örnekle çeşitlendirilebilir.

*ADREKLAM*

Rapunzel Sendromu Tedavisi

Midede ve bağısaklarda biriken saç topaklarını cerrahi müdahele ile temizlemek mümkün, bunun yanı sıra ilaçla saç topaklarını parçalayıp ağızdan mideye salınan bir tüp yardımı ile de temizlenebiliyor. tabi bu yöntem cerrahi müdahele kadar net sonuçlar vermeyebiliyor. Ayrıca Rahatsızlığın tekrarlanmaması için kişiye psikolojik tedavi veyarahatsızlığa neden olan besin eksikliği gibi bir durumda bu konuda da tedavi edilmesi, Rapunzel sendromunun tekrarlamasına engel olacaktır.

Hiç bir hastalık kolay değil. Tüm Hastalara acil şifalar dilerim.

| 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü, Dünya Fizyoterapi ve Fizyoterapistler Günü

 

 

 

Ahmet Kaş

Merhaba Ben Ahmet, Kastamonu 1982, Evli, 1 Çocuk, İstanbul Ataşehir BAŞKASININ YAPTIĞININ BEN DAHA İYİSİNİ YAPABİLİRİM ! geldeogren.com - 75milyon.com - mutluevim.com.tr - senetlearaba.istanbul - iphonex.istanbul - senetletelefon.net - senetle-telefon.com

You may also like...