Senetli Alışveriş Taksit Sınırlaması, Kısıtlaması

senetli-alisveris-taksit-kisitlama-sinirlama

senetli-alisveris-taksit-kisitlama-sinirlama

Senetli Alışveriş Taksit Kısıtlaması

Bu da nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyim, 🙂 Korkmayın ! Bazı firmalar etkilendi hepsi değil. Hakikaten nedir bu taksitli alışverişlerde taksit sınırlaması nerden çıktı bu kısıtlama biraz açıklamaya çalışayım.

senetle-telefon-televizyon-kisitlama

senetle-telefon-televizyon-kisitlama

Bildiğimiz gibi ülkemiz son son 15-20 yıldır vahşice bir tüketim toplumu oldu ve olmayada hızla devam etmekteç Parası olan harcar diyenler olabilir. Harcasın kendi bilir yalnız aldığı ürünler ithal (yurt dışından gelen) ise bu ülke ekonomisine gümrük vergisi ile kazanç sağlasada ithal gelen ürün bedeli yurt dışına nakit para olarak çıktığından cari açığı olumsuz yönde etkilemekte. Cari açık hakkında Detaylı bilgiye Cari Açık Nedir? yazımda ulaşabilir siniz. Cari açık oldu diye neden cep telefonu gini elektronik ürünlere dürekli yasak geliyor peki dersenizde bir hesap yapalım.

81 milyon Türkiye nüfusunun neredeyse hepsi cep telefonu kullanıyor, kırılan, kaybolan, bir köşeye bırakılan, köşeye atılan gibi cep telefonlarının yanında belkide satılmayı bekleyen milyonlarca stokta cep telefonu var. Her biri ülkeye girdi ve karşılığında para çıktı ve her biri cari açığı biraz daha yukarı çekti. Buda totalde 5 Milyar Dolar yıllık ve her yılda bu rakam büyüyor. Buna elektronik ve Televizyonları eklendiğinde Hükümet bu konuya birinci elden kısıtlamalar getirmeye başladı ve durmuyor. Tüketicilerin ne kadar da işine gelmeyen bir durum olsada ülke menfaatlerini korumak için yapılan bir adım. Bizler toplum olarak üretmeyi milenyumdan sonra unuttuk tüketmeyi de bir görev edindik, malesef bu konu aslında ele alınıp üretime teşviklerin arttırılması gerekiyor. Sanırım konudan çıktım.

Cep Telefonu , Elektronik, Televizyonlar da senetli alışveriş Taksit kısıtlaması tam manada ne demek.?

Aslında Senetli Alışverişe Hiç bir Kısıtlama gelmedi. Alışveriş Kredilerine kısıtlama geldi. Senetli alışveriş in kısıtlama katmalarının sebebi Evkur gibi bazı senetli alışveriş firmasının aslında finans kurumu olmaları, Bu ne demek; Evkur bir kaç yıldır senetli alışveriş yerine aslında banka kredisi kullandırıyor müşterilerine (Alışveriş Kredisi). Bu sebeple Alışveriş kredilerine gelen kısıtlama dolayısıyla Evkur bu kısıtlamadan etkilenen firmalar arasında.

Taksit Sınırlamasında Etkilenen Firmalar:

Öncelikle Teknoloji Marketlerine ( Vatan bilgisayar, Teknosa, Samsung Mağazaları, MediaMarkt vb.) Cep Telefonu satışları Alışveriş kredisiyle yapılıyordu. Kısıtlama onları kapsayacak gibi duruyor.

Sonrasında Evkur gibi Finans kurumu olan firmaları etkileyecek.

Turkcell, TurkTelekom(Avea), Vodafone gibi operatörler aslında fatura yansıtma işlemi yapmıyor. Bankadan kredi çekiyor tabi müşterinin haberi yok, Muhtemelen bunlarda etkilenecek.

Bu bilgiler net bilgiler değildir veya firmalar işleyişlerini değiştirerek arka kapı uygulaması yapabilir. En net cevabı firmaların kendisinden almanız doğru olacaktır.

01.09.2018 Tarihinde kısıtlama kanunu uygulanacak, Kim ne yapacak görücez. Alışveriş Kredileri Elektronik, Televizyon, Cep Telefonu Alımlarında 6 aya Düşürülmüştür, Kısıtlanmıştır.

Ayrıca aynı uygulama ile Kredi Kartı Alışverişlerinede kısıtlama gelmiştir. Buna göre Elektronik Ürünlerde (Led TV, Televizyon, Video…) en fazla 3 taksite düşürüldü.

Taksit Sınırlamasında Etkilenmeyen Firmalar hangisi

MutluEvim.com.tr etkilenmiyor bu konuda bilgiye sahibiz. Ayrıca Eski usül Elden Senetle Taksit yapan avm ler taksit sınırlamasındani Kısıtlamasından etkilenmiyor.

İyi Alışverişler Dilerim.

 

Ahmet Kaş

Merhaba Ben Ahmet, Kastamonu 1982, Evli, 1 Çocuk, İstanbul Ataşehir BAŞKASININ YAPTIĞININ BEN DAHA İYİSİNİ YAPABİLİRİM ! geldeogren.com - 75milyon.com - mutluevim.com.tr - senetlearaba.istanbul - iphonex.istanbul - senetletelefon.net - senetle-telefon.com

You may also like...